רשלנות רפואית בהרדמה - כל המידע

 
פעולות רפואיות רבות כרוכות בכאבים משמעותיים. בין אם מדובר על ניתוח ובין אם זו בדיקה פולשנית – הכאב עלול להיות חד ומרתיע מאוד. לכן עושים שימוש בפעולת הרדמה. במהלך השנים התפתחו שיטות הרדמה שונות אשר נועדו לאלחש את האזור המטופל או להרדים את המטופל בהרדמה כללית. המטרה הינה למנוע מהמטופל את תחושות הכאב במהלך הטיפול ולאפשר את ביצוע הטיפול ביעילות מקסימלית.

 
 
 

אחריותו של הרופא המרדים:

 
בזמן הניתוח בהרדמה כללית הגוף כולו ובריאותו מופקד לידי הרופא המרדים. הוא משגיח ושומר על כל מערכות הגוף:
  • מערכת לב וכלי דם
  • מערכת נשימה
  • מערכת עצבית מרכזית
 
 

תפקידי הרופא המרדים:

 
 
הקפדה ושמירה על מצב אלחוש כללי, שינה עמוקה, חילוף גזים, הנשמה וחימצון, חום הגוף, תנוחה נוחה על מנת להימנע מפגיעה בעצבים פריפריים, ושמירה על המטבוליזם כולו.
כל הבעיות המשפטיות והתוצאות הבלתי הפיכות נגרמות מאי ההקפדה הנדרשת בניתוח (לנסח את המשפט הזה מחדש)
חשיבות הרופא המרדים איננה נופלת גם בניתוחים קצרים ותוצאות בלתי הפיכות יכולות לקרות במקרים של רשלנות רפואית בהרדמה.

כיום יש מגוון אפשרויות הרדמה ושיטות שונות זו מזו. מה שמאפשר לקראת כל טיפול להתאים את השיטה הנכונה והמתאימה ביותר. זו שמצד אחד תמנע כל תחושה של כאב, ומצד שני תהיה כרוכה במינימום של סיכונים או בתופעות לוואי. ההרדמה הינה פעולה בעלת משמעות וחשיבות, ולכן מדובר על תחום הכשרה מסוים. כזה שרק רופאים שעברו את ההסמכה להיות רופאים מרדימים יוכלו לבצע את הפעולה הזו. הם מכירים את שיטות האלחוש הקיימות, את החומרים הרלוונטיים ואת כל הכללים הנוגעים לעניין.
 
 
 

השלב המקדים – היסטוריה רפואית

 
מספר ימים לפני ביצוע ההרדמה ייפגש הרופא המרדים עם המטופל. מטרת הפגישה הינה לקבל את מלוא המידע הרפואי ואת ההיסטוריה של המטופל. המידע הזה הינו בעל חשיבות רבה. כיוון שהוא עשוי להשפיע על קבלת ההחלטות ועל אופן ביצוע ההרדמה. המידה הנחוץ הוא בדבר נטילת תרופות קבועות, אלרגיות במידה וקיימות, הרדמות שבוצעו בעבר, ניתוחים שהמטופל עבר ועל סיבוכים שהתרחשו בהם. כל המידע הזה ישליך על קבלת ההחלטות ועל אופן ביצוע ההרדמה. בנוסף יבצע הרופא המרדים בדיקה של דרכי הנשימה על מנת לוודא היתכנות של ביצוע הרדמה. במהלך פגישה זו יציע הרופא המרדים את חלופות ההרדמה האפשרויות וישתף את המטופל בקבלת ההחלטה המתאימה ביותר לפי כל הנתונים שהוצגו במהלך הפגישה.

 

הנחיות לקראת ההרדמה

 
לקראת ההרדמה על המטופל להגיע מוכן. לרוב הוא יונחה לשמור על צום של כשמונה שעות לפני הניתוח. את ההנחיות המדויקות מקבל המטופל במסמך רפואי שנקרא פרה מדיקציה. כמו כן מפורטים במסמך זה אילו תרופות צריך המטופל לקבל לפני ביצוע הניתוח וההרדמה.

 

לקראת תחילת הטיפול בחדר הניתוח

 
הניתוח בכלל וגם שלב ההרדמה הינם שלבים משמעותיים מאוד. כאלו שכל טעות ולו הקלה ביותר עלולה לחולל נזקים עצומים. לכן עובד הצוות הרפואי מתוך זהירות רבה. ועליו להתנהל במלוא האחריות כדי שלא להזיק חלילה למטופל. לאחר שהמטופל מועבר לחדר הניתוח הצוות הרפואי מתכנס ליד מיטת המנותח, ומעלים סדרת שאלות שהצוות עונה עליו. השאלות הללו הינן בעלות מטרה חשובה ביותר, והיא למנוע רשלנות רפואית בהרדמה. השלב הזה נקרא בשם פסק זמן.

 

הרדמה וניטור לכל אורך הטיפול

 
לאחר שהצוות ווידא כי כל התהליך הטיפולי ידוע ומתוכנן היטב, וכי כל המכשור והציוד מוכן במקום מתחילים בטיפול. התפקיד הראשון הוא כמובן של המרדים. הרופא המרדים והצוות המטפל מחבר את המטופל למכשירי הניטור שתפקידם לנטר את פעילות הריאות והלב. לאחר החיבור מבצעים את ההרדמה כפי שתוכנן מראש בהתאם לנתונים האישיים של המנותח ולפי הטיפול שמתבצע. לכל אורך הניתוח ממשיכים בניטור וגם בשלב ההתאוששות.

 

תופעות לוואי ונזקים כתוצאה מהרדמה

 
להרדמה עלויות להיות תופעות לוואי. כמובן שהתופעות הללו שונות בין שיטות ההרדמה השונות. כמו כן עלולה הרדמה לחולל נזקים ארוכי טווח כמו נזקים בקנה הנשימה, תגובה אלרגית חריפה, ואף היווצרות קרישי דם היכולה להוביל לדום לב, שבץ מוחי ואף למוות.

 

רשלנות רפואית בהרדמה ותוצאותיה

 
כאמור, רשלנות רפואית בהרדמה עלולה להביא לנזקים חמורים. יש מספר תופעות נפוצות ברשלנות רפואית בהרדמה. לדוגמה, שימוש באלחוש שאינו מתאים לחולה כתוצאה מאי סקירת עבר רפואי כראוי או התעלמות מגורמי סיכון עליהם נודע במחקר המקדים. סיבות נוספות הן אי דיוק בהזרקת החומר המאלחש, פגיעה באיבריו של המורדם במהלך ביצוע ההרדמה, מינון מוגזם של חומר אלחוש ואף רשלנות רפואית יכולה לקראות בשל הכנה לא נכונה של המטופל לקראת ההליך הרפואי, החתמה מאוחרת מדי של המטופל ואף היעדר חתימה מטופס ההסכמה . כל המצבים הללו עלולים להיות כרוכים בנזקים משמעותיים לטווח הקצר או לטווח הארוך. כדי להגיע רגועים לניתוח חשוב להיות בטוחים שהרופא המרדים הינו מנוסה ומומחה ובעל אחריות רבה לשלום המטופלים.

 

הגשת תביעת רשלנות רפואית בהרדמה

 
ד''ר מיכאל סברדלוב הינו רופא מרדים ובעל תואר מומחה להרדמה אותה קיבל ממשרד הבריאות הישראלי. ד''ר סברדלוב הינו בעל ידע בניסוח המשפטי הדרוש להגשת תביעות רשלנות בהרדמה, ובאמתחתו ניסיון של שנים רבות בתחום בהן שימש כרופא מרדים וכמומחה להרדמה, ולכן יש לו יכולת לפענח מקרים שכאלו בצורה הטובה ביותר.

*נפגעתם מרשלנות רפואית בהרדמה וזקוקים לחוות דעת רפואית? צרו קשר עם ד"ר מיכאל סברדלוב*