טעויות נפוצות בהליך ההרדמה

 

כיצד מתבצע תהליך ההרדמה?

 
הליך ההרדמה חייב להתבצע על ידי רופא מרדים מנוסה שעבר התמחות מתאימה. עם הזמן יש צורך לצבור ניסיון רב כדי להשתתף בניתוחים מסובכים, אך גם אז איש לא חף מטעויות.
הרדמה כללית מתבצעת על ידי עירוי לווריד, זאת בעוד המקומית ואזורית מתבצעות על ידי זריקה לעצבים. יש צורך להרדים את הגוף באופן מערכתי ולכן יש להחדיר את החומרים אל מחזור הדם עד אשר המטופל יאבד את הכרתו ולא ירגיש דבר. הרופא צריך לבדוק את מצבו באופן שוטף במהלך הטיפול, את הרכב הדם שלו, המדדים שלו וכולי, ולתמוך בו בהתאם.

 

אלו טעויות יכולות לקרות בתהליך?

 
הרדמה זהו תהליך מורכב ויש הרבה מקום לסיבוכים ולרשלנות רפואית בהרדמה. ראשית, יכול להיות שייבחר חומר הרדמה לא מתאים. יכול גם להיות שהחומר יינתן במינונים לא מתאימים, וכך המטופל יכול למצוא את עצמו בבעיה: או שהחומר יהיה במינון גבוה מאוד והוא לא יתעורר מההרדמה ואפילו ימות, או שהוא לא יורדם לחלוטין ויסבול מכאבי תופת שקשה להסביר במלים. כמו כן יכול להיות שמצב המטופל לא ינוטר היטב במהלך הפרוצדורה.

 

מה הגורמים לסיבוכים?

 
  • הטעות הכי קשה שיש היא המכנית. היא יכולה לקרות בגלל מכשירים תקולים שהבעיה בהם תתגלה רק אחרי שיבינו שהם לא מספקים את העבודה שלשמה הם נמצאים בחדר הניתוח. יכול להיות שמדובר על תקלה מכנית של בית החולים כמו כשל בחשמל או במכונות ההנשמה מה שלמעשה יוביל לרשלנות של הרופא המרדים באי ידיעתו.
  • מצב נוסף הוא מצב בו הרופא המרדים הוא זה שאשם. לא הייתה שום טעות מכנית במכונות שעוזרות לא לנטר את מצבו הרפואי של המטופל אלא הוא בעצמו שגה בחישובים שלו או לא היה מודע לתרופות שהמנותח לקח או למצבו הרפואי המדויק. מצב כזה יכול להיות קשה מאוד לשני הצדדים.

 

מי משלם על הטעות?

 
בין אם מדובר בטעות אנוש ובין אם מדובר על טעות שמקורן טכני, בית החולים הוא זה שיהיה הנתבע. לרופאים של בית החולים יש ביטוח מהמעסיק שלהם ולכן תביעת רשלנות רפואית בהרדמה תוגש כנגדו ויש צורך בחוות דעת רפואיות מתאימות כדי לבסס את הטיעונים של התובעים.

 
טעויות בהליך ההרדמה