רשלנות רפואית בביצוע החייאה

 
החייאה היא סדרה של פעולות שמתבצעת במטרה להציל חיים של אדם מבוגר או של ילד. לעיתוי של ההחייאה ולאופן הביצוע שלה יש משמעות קריטית ביחס לחייו של הטופל. במקרים רבים יוכל מגיש עזרה ראשונה להציל את חייו של הילד או המבוגר, במידה ויגיש את העזרה הנדרשת בעיתוי המתאים. אם כי יש מקרים בהם מגיש עזרה ראשונה או גורם רפואי אחר התרשל בביצוע מלאכתו, וכתוצאה מכך נגרם נזק מהותי לנפגע.
 

ילדים, מבוגרים ורפואה דחופה

 
יש כללים ברורים באשר לביצוע רפואת חירום בהתאם לגילו של המטופל - הטיפול בתינוק יהיה שונה מטיפול בילד, ואילו החייאת מבוגר תיעשה בצורה אחרת מאלו. ההבדלים הללו נעוצים בממדי הגוף של המטופל ובמערכות הגוף שלו. לדוגמה, קצב פעימות הלב של תינוק הוא מהיר יותר מקצב הפעימות של מבוגר. כמו כן, יש לתת את הדעת לרכות העצמות של התינוק והילד הקטן ולבצע את הפעולות בהתחשב בעובדה זו, כדי לא לגרום לנזקים מיותרים שעלולים ללוות את הילד לכל החיים.
 

פעולה רשלנית

 
היות ומדובר בפעולה מצילת חיים היא חייבת להיעשות בצורה מדויקת ונכונה, על מנת להשיג את המטרה שלה ולהביא את התועלת הנדרשת למטופל בלי להביא לנזקים מהותיים. כדי להצליח להשיג את המטרה, יפעל המטפל על פי הכללים המחייבים ובהתאם למטופל הספציפי – כך שההחייאה אכן תביא עמה את התועלת הרצויה ותציל את חייו של הנפגע. אמנם במרבית המקרים, יפעל הגורם הרפואי באחריות רבה ויועיל ככל יכולתו למטופל. לא פעם מבצע הגורם הרפואי את הפעולה באופן רשלני, ופעולה זו עלולה להביא לנזקים חמורים.
 

הגשת תביעה בגין ביצוע החייאה רשלנית

 
במקרים בהם ביצעו החייאה בצורה רשלנית ונגרם נזק מהותי למטופל, הוא יוכל להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית ולקבל פיצויים בגין הנזק. יש מספר עילות שמצדיקות הגשת תביעה:

  • אבחון – כמו בכל טיפול רפואי, לאבחון יש משמעות רבה באשר לביצוע נכון של הטיפול. במידה והגורם הרפואי לא אבחן את המטופל, אבחן בצורה שגויה או התעכב בביצוע האבחון, וכתוצאה מפעולות אלו נגרם נזק, יוכל הנפגע להגיש תביעה ולקבל פיצויים עבור הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהרשלנות.

  • עיכוב – במידה והמטפל התעכב והתרשל, וכתוצאה מכך התעכבה פעולת ההחייאה שהחמירה את מצבו של המטופל, יש עילה מוצדקת להגשת תביעה לפיצויים.

  • אנמנזה – כל מטפל אחראי לקחת אנמנזה מפורטת שכוללת את כל הפרטים הרלוונטיים באשר לביצוע ההחייאה. על המטפל לדעת את גיל המטופל, רקע בריאותי, טיפול תרופתי שהוא מקבל, בדיקת נשימה, דופק ואישונים. רק לאחר שכל המידע הזה בידיו הוא יכול להתאים את הטיפול הנכון.

  • תרופות – במידה ונעשה שימוש בתרופות, עלול המטפל להתרשל ולתת תרופות במינון לא מתאים או מסוג שאינו מתאים לאותו אדם ועלול כתוצאה מאי ההתאמה לגרום לנזקים.

באמצעות עורך דין מקצועי יגיש הנפגע תביעה ויוכל קבל פיצויים בהתאם לנזק הבריאותי שנגרם לו.

 
רשלנות רפואית בביצוע החייאה