מהי חוות דעת רפואית?

זה בעצם מסמך שמתאר את מה שהרופא המומחה שכתב אותה חושב על המקרה שעליו הוא נשאל. המקרה הזה יהיה תמיד מקרה משפטי בו יש טיעונים מנוגדים של שני צדדים, כאשר הרופא יספר בחוות הדעת תיאור מלא על מה שקרה מעיניו המקצועיות. תחילה הוא יכתוב מעט על הנושא, יסביר מה מקובל ומה עוד נתון במחלוקת בקהילת הרופאים, לאחר מכן יפרט את הממצאים שהוא קיבל ממסמכים ומעדויות שונות, אלו הם ממצאים אובייקטיביים של התיק שנידון בבית המשפט, ולאחר מכן יספר את חוות דעתו המקצועית וכמובן הסובייקטיבית, שעליה גם ניתן לחלוק על ידי חוות דעת מנוגדת.

כיצד משיגים אותה וכמה היא עולה?

כדי לקבל את חוות הדעת יש צורך לפנות לרופא מומחה בתחום. יש מומחים רבים בכל רחבי הארץ מהצפון ועד הדרום וכל אחד מהם יוכל לפי סמכותו לכתוב לכם אותה. כמובן שהיא לא תוכל להיות מושפעת מהמניעים שלכם, מבחינת הרופא המומחה הוא יהיה חייב לכתוב את מה שהוא חושב בלי גורם שישפיע עליו. חוות דעת זו יכולה להינתן רק על ידי מי שהוסמך לכך, שלו חייב להיות ניסיון מעשי ואקדמי בתחום. לרוב המחיר שלה יכולה להתחיל מאלף שקלים ולהגיע עד אלפי שקלים בממוצע.

חוות דעת רפואית לבית משפט

מה משפיע על מחיר חוות הדעת?

יש פרמטרים רבים שמשפיעים על העלות שלה:

  • ניסיונו ושמו של המומחה - עם השנים והניסיון שנצבר יש רופאים שהופכים להיות שם ודבר בתחומם, ולכן המחיר שלהם עולה בהתאם לביקוש.
  • התחום הרפואי בו נדרשת חוות הדעת - כאשר תחומים מסוימים יהיו מורכבים יותר מאחרים.
  • המקרה עצמו - אם יש מקרה סבוך במיוחד שדורש מחקר מעמיק על מה שקרה העלות יכולה להיות גבוהה בהרבה.

כיצד אפשר לחסוך בעלויות?

אסור לשכוח כי למרות שלעתים המחיר של חוות דעת רפואית משפטית תהיה גבוהה, לא כדאי לבחור את האפשרות הזולה ביותר באופן אוטומטי. אם לדעתכם הרופא שמציע מחיר נוח גם מקצועי ומנוסה, אין סיבה לא לבחור בו, אך שהשיקול הכלכלי לעולם לא יהיה זה שיוליך אתכם אל הבחירה. לחוות הדעת משמעות גדולה מאוד על הזכייה בתיק ועל המשך חייכם ולכן חשוב להשקיע.