רשלנות רפואית יכולה לגרום לנזקים משמעותיים מאוד בחייו של אדם. נזקים אלה כוללים הן נזקים ישירים: נזקים בריאותיים שנגרמו כתוצאה מהטיפול, והן נזקים עקיפים כמו איבוד מקום עבודה, הוצאות בשל שינוי במצב הרפואי ואפילו התדרדרות במצב המשפחתי.
הוכחת קשר סיבתי בין אותה רשלנות לבין התוצאות ומצבו של המטופל הם הכרחיים לקבלת פיצוי הולם. לכן, בחירת רופא מומחה חוות דעת רשלנות רפואית היא קריטית ותשפיע מאוד על הפיצוי - האם ינתן מה יהיה גובהו.
כיצד לבחור רופא מומחה למתן חוות דעת רפואית? יש לבדוק מספר פרמטרים:

אישור רשמי למתן חוות דעת רפואית

לא כל רופא המומחה בתחום הרפואי בו נעשתה הרשלנות הוא מומחה למתן חוות דעת רפואית. חוות דעת רפואית היא מסמך משפטי לכל דבר ולכן רופא צריך לקבל אישור רשמי לכך שהוא מוסמך לתת חוות דעת לשימוש משפטי.

ניסיון רב בתחום הרפואי

חוות דעת רפואית מסתמכת קודם כל על ידע רפואי בתחום בו נעשתה הרשלנות. רופא בעל ניסיון רב באותו תחום רפואי ידע לקשר בין מהלכים שונים שנעשו במהלך הטיפול או החלטות  שהתקבלו או האבחון עצמו. לעיתים קרובות מדובר על הבדלים קטנים בין טיפול תקין לבין טיפול רשלני ורופא מומחה בתחום יוכל למצוא את אותם הבדלים קטנים. תחום ההרדמה לדוגמה תחום בו נדרש דיוק וריכוז רב על מנת לא לגרום לנזק למטופל ולכן מקרים רבים של רשלנות רפואית קשורה להרדמה. ד"ר מיכאל סברדלוב הוא בין היתר מומחה להרדמה ולכן בכל הקשור לתחום זה הוא הכתובת.

חוות דעת מומחה רשלנות רפואית - רק לבעלי ניסיון רב בתחום הרפואי- משפטי

חוות דעת ממומחה רשלנות רפואית צריכה להיות כתובה בעגה המשפטית על מנת שתחשב למסמך משפטי וכדי ששופט בבית המשפט יוכל לעשות בה שימוש כראיה קבילה. ניסיון רב במתן חוות דעת רפואיות הוא משמעותי מאוד. רופא מומחה חוות דעת רשלנות רפואית צריך להיות בעל ניסיון רב ובקיאות במונחים משפטיים- רפואיים.חוות דעת מומחה רשלנות רפואית

שם מוכר במערכת המשפטית

נחדד שלא רק ניסיון בתחום הרפואי משפטי הוא חשוב אלא המוניטין של אותו רופא. ככל שרופא מוכר יותר בעולם המשפטי כך ההסתמכות של שופט על חוות הדעת תהיה רבה יותר. מומלץ מאוד להתייעץ גם עם עורך הדין לפני בחירת הרופא. עורך דין אשר עוסק בתביעות רשלנות רפואית יודע מיהם הרופאים המוכרים בכל תחום רפואי ויוכל לכוון אתכם. עורך הדין מייצג מבחינתכם את עולם המשפט וסביר שאם רופא מסוים מוכר לו היטב הוא יהיה מוכר גם לשופט.

רופא בעל יושרה גבוהה מאוד

רופא שנותן חוות דעת רפואית לרשלנות למעשה פועל באיזשהו מקום נגד חבריו למקצוע. חשוב מאוד לבחור רופא מקצועי, אמין ובעל יושרה גבוהה מאוד. רק רופא כזה לא יהסס לכתוב חוות דעת חמורה על רשלנות רפואית למרות שהדבר עלול לפגוע בקריירה של רופא אחר. גם כאן, אם אותו רופא יהיה מוכר לטובה לעורך הדין בו בחרתם כנראה שזהו רופא בעל יושרה גבוהה מאוד אשר לא מהסס לכתוב את חוות דעתו במלוא חומרתה.

לסיכום, בחירת רופא מומחה חוות דעת רשלנות רפואית דורשת בדיקה מעמיקה. חשוב להתייעץ עם עורך הדין שלכם בעניין. הרופא צריך לשלב בין מקצועיות הן בתחום הרפואי בו היתה הרשלנות והן התחום הרפואי- משפטי, להיות בעל אישור פורמלי למתן חוות דעת רפואית ולהיות בעל אמינות ויושרה כדי להצביע על בעייתיות בהתנהלותו של חברם למקצוע.

ד"ר מיכאל סברדלוב הוא מומחה בתחום הרפואי – משפטי, בעל ניסיון רב בתחום זה כמו גם בתחום ההרדמה והרפואה הפלסטית. הוא ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה או בעיה.