יעוץ או טיפול רפואי הם בעלי משקל כבד מאוד והשפעה משמעותית על המשך חיי המטופל. אבחון שגוי או טיפול שלא ניתן כפי שצריך יכולים לגרום לנזקים כבדים מאוד. מעבר לנזק הרפואי הספציפי תהיה לכך השפעה על כל מישורי החיים: כלכלית, נפשית, חיי משפחה, קריירה. לכן, כל רופא או מטפל בתחום הרפואה יודע שבידיו אחריות כבדה מאוד. כאשר ניכרה רשלנות, פניה לרופא ממוחה לקבלת חוות דעת רפואית היא צעד ראשון לקבלת פיצוי הולם על הנזק.

באילו מצבים יש לפנות לקבלת חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית נדרשת בשני מצבים: כאשר אתם עומדים לתבוע בשל רשלנות רפואית שנגרמה לכם וגם כאשר אתם בצד השני של המתרס: עומדים להיתבע ורוצים להגן על עצמכם ולהוכיח שאין קשר סיבתי בין הפעולה שלכם לבין הנזק שנגרם למטופל.  הרשלנות הרפואית יכולה לבוא לידי ביטוי באחד או יותר מהפעולות הבאות: אבחון, יעוץ, במהלך הטיפול עצמו וגם בחוסר העברת מידע מספק למטופל לפני אישורו לביצוע ההליך הרפואי או הטיפול.


חוות דעת משפטית ע"י מומחה

מי נחשב למומחה למתן חוות דעת רפואית?

רופא אשר נותן חוות דעת רפואית הוא כזה אשר קודם כל קיבל אישור לעשות זאת ושחוות הדעת שלו תהיה קבילה בבית משפט. לא כל רופא המומחה בתחום רפואי מסוים קיבל אישור לעשות זאת. לאותו רופא צריך להיות ידע, ניסיון ומומחיות בשני תחומים: התחום הרפואי המסוים בו קרתה רשלנות וגם בתחום הרפואי- משפטי. חוות הדעת היא מסמך משפטי וצריכה להיות כתובה בעגה משפטית ולכן רצוי לבחור מומחה חוות דעת רפואית.

איך להעלות את הסיכויים לקבלת חוות הדעת?

ככל שחוות הדעת נשענת על יותר ראיות כך ישנו סיכוי גבוה יותר שהשופט בבית המשפט יקבל אותה וילך איתה. הסתמכות על תיאור מפי המטופל על מה שהתרחש בחדר הטיפולים אינה מספיקה. חוות הדעת צריכה לכלול הסתמכות על תוצאות בדיקות, מסמך תיאור הטיפול או האבחון שכתב הרופא הנתבע, בדיקות המוכיחות את מצבו הרפואי של המטופל לפני הטיפול ואחריו, מסמכים על מצבו הכלכלי של המטופל לפתני הטיפול ואחריו תוך הוכחה שכעת ישנן הוצאות רבות יותר בגלל הנזק שנגרם. יש כמובן לבחור ברופא בעל ניסיון רב שינחה אתכם מה להביא ויפיק מכך את המירב.

מהם התחומים המרכזיים בהם ישנה רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית יכולה להיות במגוון רחב של תחומים, אך ככל שתחום הוא פולשני יותר או קריטי יותר לחייו של אדם כך רשלנות תהיה בולטת ובעלת משמעות רבה יותר. לכן, אחד התחומים בהם ההסתברות לרשלנות גבוה יותר הוא התחום הכירורגי לסוגיו. גם בתחום הטיפול הנמרץ או ההחייאה הרשלנות אם ישנה תהיה בולטת כי היא תעשה את ההבדל בין חיים למוות.

מהי העלות של חוות דעת רפואית?

עלותה של חוות דעת רפואית יכולה  לנוע בין כאלף שקלים לכמה אלפי שקלים. כל מקרה הוא לגופו. מורכבותו של כל מקרה ומקרה היא שונה. ישנם מקרים בהם הרשלנות זועקת ממש וקל יחסית להוכיח אותה וישנם מקרים סבוכים יותר בהם נדרש הרופא המומחה להגיע לפרטים קטנים ביותר לשם כך. בנוסף ישנם תחומים רפואיים שהם מורכבים יותר מאחרים. גם מומחיות הרופא וניסיונו ברפואה המשפטית וכן בתחום בו נעשתה רשלנות משפיעה ומהווה חלק מהעלות. כמובן שהעלות הכספית צריכה להילקח בחשבון אך יש להתייחס לחוות דעת רפואית כאל השקעה לטווח ארוך, זאת כיוון שאם ישנה החלטה לפצות את התובע, מדובר לרוב על סכומים גבוהים מאוד.

זקוקים לחוות דעת רפואית להוכחת הרשלנות בה טופלתם או אובחנתם?
ד"ר מיכאל סברדלוב בעל ניסיון רב ובקיאות רבה בתחום הרפואה המשפטית ישמח לעמוד לרשותכם בכל בעיה או שאלה.